Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Dlaczego potrzebujemy tlenu?
Co to jest terapia hiperbaryczna?
Jak działa koncentrator tlenu?
*Zakładając w ciągu roku kalendarzowego (365 dni) codzienną pracę urządzenia przez 8 godzin to:
10 000 godzin stanowi około 3,5 roku.
30 000 godzin stanowi ok. 10 lat.
Co to jest łagodna hiperbaryczna terapia tlenowa (mHBOT)?
Łagodna hiperbaryczna terapia tlenowa (mHBOT) to terapia, w trakcie której osoba przebywającej wewnątrz (najczęściej nadmuchiwanej) komory oddycha mieszanką o zwiększonej zawartości tlenu w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego 1,5 ATA. Jest to ciśnienie, które panuje odpowiednio na głębokości od dwóch do pięciu metrów pod wodą. Terapia ta jest całkowicie bezpieczna i może być stosowana w wielu miejscach, w tym również w domu.
Jaka jest różniąca między mHBOT i HBOT?
Łagodna tlenoterapia hiperbaryczna (mHBOT) odbywa się zazwyczaj w komorach miękkich (nadmuchiwanych) przy wykorzystaniu ciśnienia w zakresie między 1,2 a 1,5 ATA. Komory do celów mHBOT są zaprojektowane z myślą o użytkownikach indywidualnych lub mniejszych klinikach i punktach komercyjnych. Komory te pozwalają na leczenie przy zmniejszonym ryzyku pożaru i zatrucia tlenem w porównaniu do terapii HBOT.
Co to jest ATA?
ATA jest terminem używanym do mierzenia ciśnienia powietrza otaczającego nas w danym momencie i oznacza tzw. atmosferę absolutną. Punktem wyjścia jest ciśnienie 1.0 ATA, którego doświadczamy stojąc na poziomie morza. W trakcie tlenoterapii hiperbarycznej jest ono sumą ciśnienia atmosferycznego i tego panującego w komorze.
Czy tlenoterapia jest bezpieczna?
W trakcie wzrostu lub spadku ciśnienia w komorze można doświadczyć niewielkiego ucisku w uszach, podobnego jak podczas startu czy lądowania samolotu.
Toksyczność tlenu i działania niepożądane są rzadkie i odnoszą się do tlenoterapii hiperbarycznej w zastosowaniach klinicznych pod wysokim ciśnieniem. Takie terapie są przeprowadzane pod nadzorem lekarza oraz przeszkolonego technika.
Nie zaleca się korzystania z tlenoterapii hiperbarycznej w przypadku występowania ostrych stanów zapalnych uszu, infekcji wirusowych i gorączki, nieleczonej odmy i choroby płuc z retencją CO2, padaczki, zapalenia nerwu wzrokowego, wrodzonej sferocytozy, ciąży, posiadania rozrusznika serca oraz stosowanie niektórych leków.
Czy komora hiperbaryczna jest wypełniona 100% czystym tlenem?
Do maski tlenowej (lub w przypadku stosowania systemu nadmuchu twarzowego), w pobliże nosa napływa tlen, o stężeniu około 95%. W samej komorze w zależności od wielkości komory i rodzaju koncentratora tlenu (5l lub 10l) tlen osiąga stężenie od 31% do 35%.
Jaki strój powinniśmy mieć ubrany w trakcie przebywania w komorze?
Czy są jakieś ograniczenia wiekowe do stosowania tlenoterapii hiperbarycznej?
Jakie przedmioty można zabrać ze sobą do komory hiperbarycznej?
Można również zabrać ze sobą niektóre przyrządy do ćwiczeń fizycznych np. gumy treningowe.
W komorach (zwłaszcza o większej średnicy, tj. 90 cm) można wykonywać pewne ćwiczenia fizyczne. Ruch i wysiłek w komorze hiperbarycznej potęguje efekt odżywiania komórek, czyniąc terapię jeszcze bardziej efektywną.
Jeśli mają Państwo dodatkowe pytania nie ujęte na powyższej stronie serdecznie zapraszamy do kontaktu.
Zapraszamy serdecznie do kontaktu mailowego lub telefonicznego!
Komora hiperbaryczna w Legnicy
+48 608 754 120
biuro@tlenoterapia.legnica.pl
ul. Szewczenki 5, 59-220 Legnica